KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17423173

nr 1742 3173

Erik Jerken

(1898-1947), Sverige

Oljemålning, Signerad, modellstudie. Olja på duk, 55x118 cm, yttermått inklusive ram: 44x137 cm

Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.

Utrop:

1.500 kr

Såld:

3.000 kr

måndag 24 november 2025
kl 20:47:35

Erik Jerken

Läs mer om Erik Jerken